تاريخ : یکشنبه سوم دی ۱۳۹۱ | 17:21 | نویسنده : مهندس حسین گودرزی
نکاتی جالب درباره بلندترین برج جهان
برج خلیفه که به نام برج دبی نیز شناخته می‌شود بلندترین آسمانخراش دنیاست که در خیابان شیخ زاید شهر دبی در کشور امارات متحده عربی قرار گرفته است.

به گزارش جام جم آنلاین، ساخت برج خلیفه 21 سپتامبر 2004 آغاز شد و اول اکتبر 2009 به پایان رسید. این بنای بی‌نظیر دی 1388 خورشیدی به صورت رسمی به عنوان بلندترین آسمانخراش دنیا گشایش یافت.

تیم ساخت این برج شامل تعدادی از برترین متخصصان معماری جهان بود و بدنه اصلی این تیم از اسکیدمور، اوینگز و مریل شیکاگو به عنوان تیم طراحی، آدریان اسمیت در سمت معمار ارشد و بیل بیکریه مهندس ارشد طراحی تشکیل شده است.

این برج که آسمانخراشی مسکونی، تجاری و تفریحی است، دارای 163 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان، 4 استخر و کتابخانه ویژه ساکنان برج است.

قابل توجه است که یکی از شیک‌ترین هتل‌های دنیا در این برج جای دارد. علاوه بر این نیز تجهیزات مخابراتی منحصر به فردی در منار مخروطی بالای برج قرار گرفته است تا از بلندای 829/49 متری این آسمانخراش به تمام معنی استفاده بهینه شده باشد.

نکاتی جذاب درباره برج خلیفه

هتل برج خلیفه دبی که جورجیو آرمانی (نام طراح مد ایتالیایی) نام دارد در طبقات پایینی برج واقع شده و دارای 160 اتاق است.

همانطور که گفته شد، این برج نخست با نام برج دبی خوانده می‌شد ولی در روز بهره‌برداری و با حضور خلیفه دوبی به نام برج خلیفه تغییر نام داد.

طراحی برج دبی از معماری اسلامی که دارای طرح‌های طبیعت صحرا و گل است، الهام گرفته شد. طرح گل صحرایی با نشان شش پره، الگوی اصلی طراحی این برج بوده است.

از نکته‌های قابل توجه این برج هزینه ساختش است که نزدیک به یک بیستم هزینه ساخت مرکز شهر دبی است. برج خلیفه با 1/5 میلیارد دلار ساخته شد در حالی که مرکز شهر دبی با 20 میلیارد دلار توسعه پیدا کرد.

نمای بیرونی این برج از 24348 جام شیشه تشکیل شده است که برای تمیز کردن آنها، در طبقه‌های 40، 73 و 109 شیارهایی افقی کار گذاشته شده است. تمیز کردن این شیشه‌ها نزدیک به دو تا سه ماه زمان نیاز دارد.

یکی از زیبایی‌های این برج، فواره‌ای در بیرون برج است که 275 متر بلندی دارد و آب را 150 متر به بالا پرتاب می‌کند. این فواره دارای 6600 لامپ در 50 رنگ گوناگون است که زیبایی برج را دوچندان کرده است.

مرتفع‌ترین مسجد جهان در برج خلیفه دبی قرار دارد. در طبقه 158 این برج مسجدی ساخته شده که مرتفع‌ترین مسجد دنیاست.

برج خلیفه دبی با شکستن رکورد آسمانخراش تایپه 101 با 509 متر بلندی در تایوان، بلندترین آسمانخراش دنیاست.

این برج بلندترین سازه‌ای است که بدون کمک کابل ساخته شده و پیش از این رکورد آن در دست برج سی‌ان (CN) با 553 متر بلندی در تورنتوی کانادا بوده است.

این آسمانخراش با 163 طبقه دارای بیشترین طبقه که همه مورد استفاده قرار دارد، است و این‌که بیشتر واحدهای این برج چشم‌اندازی به سمت خلیج‌فارس دارند. پیش از این برج ویلیس در شیکاگو آمریکا با 108 طبقه این رکورد را دارا بود.

این برج دارای یکی از بزرگ‌ترین بالکن‌های دنیاست که برای تماشای نمای بیرون برج استفاده می‌شود و آن را سکوی تماشا نیز می‌نامند. سکوی تماشای این برج در طبقه 124 قرار دارد.

آسانسورهای برج خلیفه با 64 کیلومتر بر ساعت دارای رکورد سریع‌ترین آسانسورهای جهان هستند که البته به نسبت رقبای خود بیشترین مسافت را نیز طی می‌کنند.

برج خلیفه دارای 58 آسانسور و 8 پله برقی است که همیشه کار جابه‌جایی ساکنان برج را انجام می‌دهند. برج دارای چند آسانسور نیز هست که نمایی از بیرون برج را به افراد نشان می‌دهد و گنجایش 12 تا 14 نفر را دارند و سرعت آنها برابر با 10 متر بر ثانیه است.

این برج بزرگ‌ترین آسانسور باربری جهان را نیز دارد. آسانسوربار و آتش‌نشانی برج می‌تواند 5500 کیلوگرم بار را جابه‌جا کند.

تمامی آسانسورهای برج، هوشمند هستند و دارای برنامه‌های هوشمندانه ویژه‌ای در زمان‌های تخلیه اضطراری و آتش‌سوزی خواهند بود که در سطح دنیا بی‌نظیر محسوب می‌شوند.

مرتفع‌ترین استخر شنای جهان در طبقه 76 برج خلیفه دبی قرار دارد.

مرتفع‌ترین رستوران جهان که در طبقه 122 و در بلندی 442 متری است در این برج واقع شده است.

مرتفع‌ترین آتش‌بازی سال نو میلادی در جهان در برج خلیفه دبی انجام شده است.

یکی از ابتکارهای زیست‌محیطی که در برج خلیفه به کار رفته است، بخار آب حاصل از هوای گرم و مرطوب دبی، هنگام ورود به سیستم خنک‌کننده پیشرفته برج، از طریق سیستم دستگاه‌های خنک‌کننده به مایع تبدیل می‌شود.

حجم این آب طی سال به 15 میلیون گالن، برابر با حجم 20 استخر سایز المپیکی می‌رسد که برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از شاخصه‌های مهم برج خلیفه مقاومت در برابر باد است. این برج از 3 بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده که هر کدام از این بخش‌ها دارای طراحی گوناگون هستند تا در برابر جریان باد و تغییرات فشار و دما مقاومت لازم را داشته باشند.

روی این برج 40 آزمایش تونل باد انجام شده تا نشانگر مقاومت لازم ساختمان در برابر باد در بلندای 800 متری از سطح دریا باشد.

گردشی مجازی در برج خلیفه

برای ورود به دنیای مجازی این برج کافی است تا آدرس www.burjdubai.com را در مرورگر اینترنت خود وارد کنید.

این سایت از یک بدنه اصلی با عکس‌هایی زیبا از محیط برج ساخته شده که در سمت چپ آن دو منوی اختصاصی درباره سکوی تماشا و رکوردهای این برج قرار گرفته است اما اطلاعات اصلی برج در منوی بالایی آن قابل دسترسی خواهد بود.

این منو به ترتیب شامل موارد زیر خواهد بود:

برج: در این گزینه می‌توان به زیرگزینه‌های متعددی دست یافت که مهم‌ترین آنها ساختار، زاویه دید و گالری عکس هستند که دیدن این گالری عکس با توجه به زاویه‌های عکاسی و کیفیت بالای عکس‌ها بسیار سرگرم‌کننده خواهد بود.

سکوی تماشا: در این قسمت از منو می‌توان به اطلاعات مفیدی درباره نحوه خرید بلیط، دستیابی به سکو، اطلاعات تکمیلی و گالری تصاویر مربوطه دسترسی داشت که این آلبوم تصویر نیز در نوع خود برای مدت‌ها مراجعان سایت را سرگرم خواهد کرد.

خانه‌ها و دفاتر اداری: در این قسمت از سایت، اطلاعات بخش اقامتی برج در اختیار شما قرار می‌گیرد، این اطلاعات دارای دامنه وسیعی بوده و شامل مواردی مانند درخواست خرید و اطلاعات مربوط به خدمات و خود خانه و دفتر اداری است.

هتل آرمانی: با کلیک کردن روی این گزینه به صفحه ویژه هتل جورجیو آرمانی منتقل می‌شوید که به عنوان یکی از شیک‌ترین هتل‌های دنیا تنها برای دیداری مجازی ارزش خواهد داشت.